ابن سينا

در اين مقاله سعي بر آن داريم تا با معرفي وبلاگ چند گياه دارويي بهبودگر در زمينه بيماري ام اس با آثار درماني و نحوه مصرف آنها آشنا شويم.
مقدار و دستور مصرف: ريشه‏هاي گياه قاصدك مي‏توانند به عنوان قهوه بدون كافئين مورد استفاده قرار گيرند. براي اين‏كار بايد آنها را خشك كنيد، سپس آنها را آسياب كرده و مثل قهوه از آن استفاده كنيد. 2 تا 8 گرم از ريشه خشك‌شده گياه را سه بار در روز براي مدت 3 روز متوالي مي توان استفاده و پس از آن يك هفته وقفه در مصرف اين گياه انداخته و مجداداً مصرف گردد. همچنين برگ‌هاي اين گياه را مي‌توان در سالاد و يا به صورت پخته شده استفاده كرد.
مطالعات و تحقيقات اخير در مورد گياه غافث منجر به كشف وبلاگ خواص ضدويروسي، آنتي‌اكسيداني، خواص ضدالتهابي و افزايش سوخت و ساز بدن شده است. امروزه تحقيقات بشر در مورد اين گياه معطوف خواص درماني مرتبط با بيماري MS شده است
احتياط دارويي: ريشه و برگ‌هاي قاصدك كاملا بي‌خطر بوده، بدون هيچ‌گونه اثرات جانبي يا خطرهاي احتمالي به‌جز واكنش‌هاي آلرژيك كه به ندرت بروز مي‌كنند.
به هر حال با توجه به اثر ريشه قاصدك بر ترشح صفرا، كميسيون مصرف دارو آلمان مصرف اين گياه دارويي توسط كساني كه به انسداد مجاري صفراوي يا ديگر بيماري‌هاي خطرناك كيسه صفرا مبتلا هستند را ممنوع كرده است و كساني كه سنگ كيسه صفرا دارند،‌ فقط تحت نظر پزشك مي‌توانند از اين گياه استفاده كنند.
ريشه قاصدك مي‌تواند باعث افزايش ترشح اسيد و از اين طريق تشديد درد ناشي از زخم گوارشي شود. افراد با آلرژي شناخته شده به گياهان خانواده كاسني، مانند وبلاگ بابونه و بومادران بايد اين گياه را با احتياط مصرف كنند. تداخل دارويي شناخته شده‌اي با قاصدك وجود ندارد. اما بر اساس ‌آن‌چه ما درباره اثرات ريشه گياه مي‌دانيم ممكن است وقتي همراه با داروهاي ديورتيك، انسولين يا داروهاي خوراكي پايين‌آورنده قند خون استفاده شود، تا حدي خطرناك باشد.
به علاوه در كساني‌كه داروي ليتيوم مي‌گيرند، بايد ديورتيك‌هاي گياهي مانند برگ قاصدك را فقط زير نظر پزشك مصرف كنند، زيرا با مصرف اين دارو دهيدراتاسيون احتمالي، ممكن است خطرناك باشد. بي‌خطري گياه در بچه‌هاي كم‌سن و سال، خانم‌هاي حامله يا شيرده و كساني‌كه بيماري‌ شديد كبدي يا كليوي دارند ثابت نشده است.

بيماري ام اس و گياه‌درماني
بابونه
بابونه گياهي است كه قرن ها از آن به صورت استعمال خارجي وبلاگ و خوراكي جهت درمان بيماريهاي پوستي، بي‌خوابي و اضطراب، ناراحتي هاي معده، اسهال و... استفاده مي‌شود. گياه بابونه به عنوان يك گياه آنتي‌اكسيدان و ضد‌باكتري و مطرح است. همچنين توانايي اين گياه در كند كردن رشد تومورهاي سرطاني نيز در حال تحقيق و بررسي است.
بيماري ام اس و گياه‌درمانيمقدار و دستور مصرف: 3-6 گرم از گياه را همراه با مقداري آب جوشانده و مصرف گردد. همچنين مي توان از فرآورده هاي معادل اين گياه استفاده كرد.
احتياط دارويي: در صورت مصرف مقادير زياد اين گياه به علت وجود تركيبات تانن دار، باعث اختلالات گوارشي و يبوست مي گردد. مقادير بالاي استعمال اين گياه داراي تداخل مصرف با داروهاي بالا يا پايين آورنده فشار خون و داروهاي ضد انعقاد خون است. در دوران بارداري و شيردهي در مقادير زياد مصرف نشود.

بوزيدان
اين گياه دارويي به نامهاي مختلفي شناخته مي‌شود كه از جمله رايج‌ترين اين نامها مي‌توان به جينسينگ هندي و آسانا اشاره كرد. نوع خاصي از گياه توت مي‌باشد. از ريشه و عصاره آن جهت درمان دردهاي مزمن، رفع خستگي و التهاب‌، فرو نشاندن استرس و اضطراب استفاده مي‌شود. تحقيقات اخير در مورد اين گياه پيرامون درمان بيماران عصبي و كاهش علائم بيماري MS نتايج بسيار اميدواركننده‌اي به همراه داشته است.
مهمترين اثري را كه براي آن برشمرده‌اند خاصيت ضدفراموشي اين گياه است.
طبع بوزيدان گرم و خشك است و بايد حتماً زيرنظر پزشك مصرف شود. در ايران به اشتباه به ريشه گياه پنيرباد كه در منطقه سيستان و بلوچستان مي‌رويد و از آن به عنوان مايه پنير استفاده مي‌كنند بوزيدان مي‌گويند در حاليكه بوزيدان و پنيرباد دو گياه كاملاً متفاوت و مستقل از يكديگر مي‌باشند.
مقدار و دستور مصرف: 5 گرم از ريشه خشك شده اين گياه را در يك ليوان آب جوشانده و همراه كمي عسل ميل شود. داروهاي فرآوري شده از اين گياه در بازار موجود مي‌باشد كه توصيه مي‌شود جهت مصرف از آنها استفاده گردد.
احتياط دارويي: مصرف مداوم و زياد ريشه اين گياه براي فعاليت بيضه‌ها مضر است. مصرف اين گياه در دوران بارداري و شير دهي توصيه نمي‌گردد.
در سالهاي اخير تحقيقات زيادي در مورد اثرات دارويي اين گياه براي درمان و كاهش علائم بيماري MS صورت گرفته است و نتايج اميدواركننده‌اي نيز به همراه داشته است اما به هر حال بايد پذيرفت از آنجا كه انجام آزمايشات باليني بر روي انسانها امكان پذير نمي‌باشد روند اين تحقيقات و آزمايشات زمانبر است.
بيماري ام اس و گياه‌درمانيبيماري ام اس و گياه‌درماني
گياهان دارويي
با وجود اينكه در جهان مدرن و پيشرفته امروزي تاكنون دارو و ماده موثر‌ي جهت درمان كامل و قطعي بيماري ام اس كشف نشده است اماعلم پزشكي توانسته در شناخت و توليد داروها و مواد موثره مرتبط با كاهش روند پيشرفت اين بيماري گامهاي بلندي بردارد. اكثر روش‌هاي درماني توانسته‌اند به كاهش علائم اين بيماري كمك كنند و به جهت همين نااميدي از درمان قطعي اين بيماري است كه آمارها نشان داده اند كه اكثر افراد مبتلا به بيماري ام اس در سراسر جهان به طب مكمل و جايگزين رو آورده‌اند.
در اين مقاله سعي بر آن داريم تا با معرفي چند گياه دارويي بهبودگر در زمينه بيماري ام اس با آثار درماني و نحوه مصرف آنها آشنا شويم. لازم به ذكر است كه هميشه پيش از استعمال اين سري گياهان دارويي، قبل از قطع استفاده از دارو و يا اضافه كردن يك درمان جديد براي رژيم درماني با پزشك خود مشورت كنيد. برخي از گياهان دارويي، مكمل‌ها و درمان‌هاي جايگزين هنگامي كه در زمان و به روش صحيح مصرف نگردند و يا به تداخلات دارويي آنها توجهي نگردد مي‌توانند عوارض شديد و غير قابل برگشتي را به‌دنبال داشته باشند .

بيماري ام اس و گياه‌درماني
گياه غافث
در حال حاضر از اين گياه جهت درمان طيف وسيعي از بيماريها استفاده مي‌گردد اما بايد به اين نكته توجه شود كه داراي گونه‌هاي مختلفي بوده كه هر كدام داراي خواص درماني مستقلي هستند.
مطالعات و تحقيقات اخير در مورد گياه غافث منجر به كشف خواص ضدويروسي، آنتي‌اكسيداني، خواص ضدالتهابي و افزايش سوخت و ساز بدن شده است. امروزه تحقيقات بشر در مورد اين گياه معطوف خواص درماني مرتبط با بيماري MS شده است‌. هرچند كه تحقيقات عملي بر روي انسانها امكان پذير نبوده است اما نتايج كنوني تحقيقات انجام شده، گوياي كاهش علائم و نشانه هاي MS در افراد مبتلا به اين بيماري است.
از ديگر موارد مصرف سنتي ريشه و برگ گياه، درمان بيماري‌هاي پستان، احتباس مايعات، اختلالات گوارشي، درد مفاصل، تب و بيماري‌هاي پوستي را مي‌توان نام برد. امروزه به دليل محتوي بالاي مواد مغذي، ‌برگ‌هاي گياه به طور گسترده‌اي به عنوان مكمل غذايي براي خانم‌هاي باردار توصيه مي‌شود. تحقيقات و آزمايشات اخير بر روي اين گياه نشان داده‌اند كه گياه مي‌تواند خستگي و ضعف بدني را كاهش دهد و موجب بالا بردن سطح سيستم ايمني بدن شود.
اين تحقيقات همچنين منجر به كشف خواص آنتي اكسيداني و ضد التهابي اين گياه شده است. قاصدك توانسته امروزه نظر متخصصين را در مورد كشف داروهايي جهت درمان و كاهش علائم بيماري MS را به خود جلب كند كه دليل آن را طيف وسيعي از مواد موثر گياهي موجود در آن دانسته اند.
ريشه و برگ گياه قاصدك
در طب كره اي از قاصدك براي افزايش انرژي و حفظ سلامت عمومي بدن استفاده مي‌كنند و اين در حالي است كه طب غربي، همچنين طب عربي از آن براي درمان اختلالات گوارشي و بيماريهاي پوستي استفاده مي‌كنند. اين گياه به‌طور وحشي در چمنزار‌ها، مزارع يونجه، اراضي مرطوب كنار نهرها مراتع و زمين‌هاي باير در نواحي معتدل مي‌رويد.
گياه قاصدك گياهي است بي‌بو، خيلي كوچك و كوتاه‌تر از 40 سانتي‌متر كه شيرابه يا مايع سفيدي ترشح مي‌نمايد. گاهي از گياه قاصدك به عنوان علف هرز مزارع، چمن‌زارها و دشت‌هاي اطراف شهرها ياد مي‌شود. ولي اين شايد به معني عدم‌ آگاهي بشر از خواص مهم آن باشد. گياه قاصدك، يك غذاي مغذي است.
در بهار برگ‌هاي جوان آن را مانند سبزي چيده و استفاده مي‌كنند چون برگ‌ها تلخ است بايد با ترشي آب‌ليمو و يا سركه در سالاد مصرف شود. برگ‌هاي اين گياه حاوي مقادير قابل توجهي از ويتامين‌هاي A, C, D و گروه B، همچنين آهن، منيزيم، روي، پتاسيم، منگنز، مس، كولين، كلسيم، بور و سيليكون است.
ريشه اين گياه را در اواخر زمستان يا اوايل بهار از خاك بيرون آورده و خشك كرده، مصرف مي‌نمايند. ريشه گياه حاوي اينولين و اسانس روغني فرار و اسيدهاي چرب (ميريستيك اسيد)، كاروتنوئيدها، ويتامينA، موسيلاژ و پكتين است. در سراسر دنيا قاصدك براي درمان انواعي از بيماري‌هاي كبدي و كيسه صفرا استفاده مي‌شده است.

بازدید :      ۵ دى ۱۳۹۹     ۱۲:۲۹:۵۹     خورشيد بزرگ
برچسب: ،
نظرات (0) ادامهـ مطلبـ

به طور معمول، كبد شما صفرا توليد مي كند كه توسط روده كوچك شما براي هضم غذاهاي چرب و جذب ويتامين هاي مهم مورد استفاده قرار وبلاگ مي گيرد. كيسه صفرا شما اين صفرا را ذخيره مي كند.
با اين حال، گاهي صفرا مي تواند حاوي مقدار زيادي كلسترول باشد. هنگامي كه اين اتفاق مي افتد، سنگ كليه (cholelithiasis) تشكيل مي شود.
۱- به دنبال اقدامات رژيم غذايي كه براي پيشگيري از سنگ صفرا هستند باشيد
تعدادي از شيوه ها با بروز بيماري هاي كيسه صفرا مرتبط است:
مصرف چربي هاي خاص و غير اشباع.خوردن مقدار زيادي فيبركافئين را به رژيم غذايي روزانه خود وارد كنيد.رژيم گياهخواري را دنبال كنيد.اجتناب از وبلاگ مصرف بيش از حد قندهاي تصفيه شده مانند ساكارز و فروكتوز.برخي شواهد حاكي از آن است كه خوردن مقادير زيادي حبوبات مي تواند منجر به بروز بيماري كيسه صفرا دهد.مقدار كمي الكل مصرف كنيد.در نظر داشته باشيد كه يك اونس در هر هفته در چند وعده از بادام زميني يا ساير آجيل ها بخوريد. اين در مطالعات مربوط به خانم ها در موارد خاص اثبات شده است.به طور منظم بخوريد؛ از رد كردن وعده غذايي اجتناب كنيد.۲- مكمل هاي تغذيه اي پيشگيرانه را مصرف كنيدمكمل هاي تغذيه اي حاوي ويتامين C، سويسي لسيتين و آهن در پيشگيري از پيشرفت سنگ صفرا مفيد هستند.
۳- وزن خود را به آرامي كم كنيد و سپس وزن سالم بدن را حفظ كنيدكاهش سريع وزن ممكن است خطر ابتلا به سنگ صفرا را افزايش دهد. در حالي كه چاقي يك عامل وبلاگ خطرناك براي بيماري كيسه صفراست، شما مي خواهيد اين عامل خطرناك را به آرامي از طريق كاهش وزن قابل توجهي حذف كنيد. آهسته تر، كاهش وزن ثابت ۱-۲ پوند در هفته بهترين راه است.
۴- آزمايش آلرژي انجام دهيد و سپس مواد غذايي آلرژيك را از رژيم غذايي خود حذف كنيدشناسايي و سپس اجتناب از غذاهايي كه باعث ايجاد واكنش هاي آلرژيك در سيستم شما مي شود خطر ابتلا به سنگ صفرا را كاهش مي دهد.
راه حل هاي طب سنتي براي دفع سنگ كيسه صفرا
در ساعت ١٠ بعد از ظهر نصف فنجان روغن زيتون را با نصف فنجان آب ليموي تازه بخوبي مخلوط كنيد و ميل نماييد. روغن زيتون در واقع مسير حركت سنگ را روغن كاري مي‌كند و دفع سنگ را اسان‌تر مي‌كند. يك فنجان مساوي ٢٥٠ ميلي‌ليتر. يك فنجان آب ليمو مساوي حدود آب ٣ عدد ليموي آبدار بزرگ است.صبح روز بعد شما سنگ‌هاي سبز رنگي را در وبلاگ مدفوع خود مشاهده خواهيد كرد. اگر خواستيد مي‌تواند آنها را بشماريد. من بيماراني داشته‌ام كه تا ٤٠، ٥٠ و حتي تا ١٠٠ سنگ دفع كرده‌اند.۱. سنگ صفرا خود را با ترپن گياهي درمان كنيدآزمايش علمي يك تركيب اختصاصي تركيبات گياهي به نام Rowachol نتايج دلگرمانه اي به دست آورده است. يك دوره شش ماهه درمان، انحلال كامل يا جزئي سنگ صفرا را در ۲۹ درصد از ۲۷ بيمار انجام داد.
اين ترپن (دسته‌اي از مواد آلي است كه در طبيعت گستردگي فراواني دارند) هاي گياهي به نظر مي رسد كه توليدات صفرا را توسط كبد و مهار ساختار كريستال هاي كلسترول تحريك مي كنند.رواوچول همچنين اثربخشي داروهاي ديگر تجزيه كننده ها را افزايش ميدهد.۲- به سوزش كيسه صفرا توجه داشته باشيدنظرات متفاوتي در مورد اثربخشي پاكسازي كيسه صفرا و سوزش كبد وجود دارد. هيچ شواهد علمي درباره تاثير اين درمان ها وجود ندارند ، اما برخي گزارش هاي حادثه اي موفقيت آميز وجود دارد.
زنان بيشترسنگ صفرا نسبت به مردان توليد مي كنند، زيرا استروژن باعث افزايش سطح كلسترول در صفرا مي شود. چاقي يكي ديگر از عوامل خطرناك است.
۲۰ درصد از سنگ صفرا را “سنگ هاي رنگي” تشكيل مي دهند كه از نمك هاي كلسيم و بيلي روبين توليد كه از تخريب گلبول هاي قرمز ساخته شده اند.
اين نوع سنگ صفرا معمولا توسط بيماري كبد، كم خوني يا عفونت مجاري صفراوي بوجود مي آيند جراحي لاپاروسكوپي، كولسيستكتومي يا حذف كيسه صفرا، شايع ترين درمان براي سنگ هاي صفراوي است، اما برخي از گزينه هاي غير جراحي نيز وجود دارد.
دفع سنگ كيسه صفرا به روش سنتيبراي پنج روز اول، هر روز ٤ ليوان آب سيب يا اين كه ٤ يا ٥ عدد سيب ميل نماييد. هر كدام كه ترجيح مي‌دهيد. البته آب سيب باعث نرم شدن سنگ‌ها مي‌شود. در طول اين ٥ روز وضعيت غذايي‌تان همان وضع معمول خودتان است.در روز ششم شام ميل نكنيد.در ساعت ٦ بعد از ظهر،يك قاشق چايي خوري نمك خالص دريايي را با يك ليوان اب ولرم ميل كنيد.در ساعت ٨ بعد از ظهر نيز مورد ٣ را تكرار كنيد. چون موجب باز شدن مجراي كيسه صفرا مي‌شود.
۳- طب سوزني را امتحان كنيداين درمان ممكن است سنگ صفرا موجود را از بين نبرد، اما مي تواند باعث كاهش اسپاسم، افزايش جريان صفراوي و بازگرداندن عملكرد مناسب كبد و كيسه صفرا شود.
۴- علائم بيماري كيسه صفرا را با گياهان يا داروهاي هوميوپاتي درمان كنيدمهم است كه توجه داشته باشيد كه اين داروها سنگ صفرا را از بين نخواهند برد؛ بلكه تحت نظارت افراد حرفه اي آموزش ديده، ممكن است علائم شما را كاهش دهد، بنابراين شما بهتر ميتوانيد سنگهاي موجود در سيستم خود را تحمل كنيد.
چاي سبز، شيره خار ، كلم بروكلي و زردچوبه مي توانند از عملكرد كبد و كيسه صفرا حمايت كنند. پيش از شروع يك رژيم گياهي، با يك متخصص پزشكي آموزش ديده مشورت كنيد. استفاده نادرست، اين گياهان ممكن است موجب حمله كيسه صفرا يا توليد عوارض جانبي ناخواسته ديگر شود.داروهاي هوميوپاتي براي سنگ صفرا عبارتند از كلوسينتس، چليدونيم و ليكوپويديوم تهيه شده در غلظت هاي خاص. توجه داشته باشيد كه هيچ شواهدي مبني بر موثر بودن هوميوپاتي وجود ندارد.جلوگيري از تشكيل سنگ صفرا
در نظر داشته باشيد كه اكثر شواهد همراه با سوزش موجود در مدفوع شما واقعا سنگ صفرا نيست، بلكه يك نتيجه فرعي درمان است. شما مي توانيد گزينه هاي مختلف را امتحان كنيد:
۱۲ ساعت سريع. سپس، از ساعت ۷ بعد از ظهر، ۴ قاشق غذاخوري روغن زيتون مصرف كنيد و به يك قاشق غذاخوري آب ليمو اضافه كنيد. هر ۱۵ دقيقه مجموع ۸ دوره درمان را تكرار كنيد.در عوض، آب سيب و سبزيجات را فقط در طول روز مصرف كنيد. سپس، حدود ساعت ۵ يا ۶ بعد از ظهر، ۱۸ ميلي ليتر روغن زيتون مصرف كنيد و ۹ ميلي ليتر آب ليمو تازه اضافه كنيد. هر ۱۵ دقيقه ۸ اونس روغن زيتون مصرف كنيد.سوزش كيسه صفرا اغلب باعث درد و اسهال مي شود.صبح روز بعد، شما رشته هاي نرم سبز يا قهوه اي دفع ميكنيد. باز هم اينها معمولا سنگ صفرا نيستند، بلكه نتيجه جانبي درمان هستند.

بازدید :      ۵ دى ۱۳۹۹     ۱۲:۲۸:۱۳     خورشيد بزرگ
برچسب: ،
نظرات (0) ادامهـ مطلبـ

عطردرماني يا رايحه درماني يا آروماتراپي، به معناي درمان بيماري ها با استفاده از بو و عطر است كه با مصرف روغن هاي معطر گياهي انجام مي شود. عطردرماني يكي از روش هاي طب مكمل و جايگزين است.
عطردرمانيروغن هاي معطر روغن هايي هستند وبلاگ كه از اسانس معطر گياهان، گل ها، درختان، ميوه ها، علف ها، پوست و بذر تهيه مي شوند.
توصيه مي‌شود كه افرادي كه براي اولين بار اين روغن‌ها را به كار مي‌برند آزمون پُشته‌اي (Patch test) را انجام دهند.
به اين صورت كه قطره‌اي از روغن را روي پوست ساعد يا قسمت خارجي ران بچكانند و سپس روي آن يك پانسمان قرار دهند.
اگر پس از 48 ساعت خارش يا التهابي بر روي پوست ايجاد وبلاگ نشود استعمال خارجي اين روغن بي ضرر است.
عطر درماني
عطردرماني براي زايمان طبيعي
عطردرماني نقش مهمي در درمان بيماري‌ها دارد و در افزايش احتمال زايمان طبيعي موثر است.
شهين سوادزاده كارشناس ارشد مامايي دانشگاه علوم پزشكي گيلان، پژوهشي با هدف معرفي عطردرماني و نقش آن در عملكرد مامايي انجام داده است.اسانس‌هاي گياهي از گياهان معطر به روش تقطير با بخار آب به دست آمده و از هزاران سال قبل، براي درمان انواعي از بيماري‌ها به كار مي‌رفته است
بر اساس اين پژوهش، طي دهه گذشته به كارگيري عطردرماني وبلاگ در جمعيت عمومي افزايش يافته و عقيده بر اين است كه عطردرماني فشار رواني و اضطراب ذهني را كاهش داده و آرام بخشي و كارايي فردي را بهبود مي‌بخشد.
عطردرماني يكي از جنبه‌هاي كنترل باليني است كه در حيطه مراقبت مددجو مداري رشد كرده، با دادن آگاهي‌هاي لازم و فرصت‌هاي مناسب به بيماران آن‌ها را در مراقبت از خود تشويق مي‌كند.
گياهان دارويي نقش مهمي در مراقبت‌هاي قبل و بعد از زايمان در اكثر مناطق جهان ايفا مي‌كنند.
استفاده درماني از اسانس‌هاي گياهي، «عطردرماني باليني» ناميده مي‌شود و تاثيرات درماني آن‌ها بر پايه تحقيقات باليني حمايت مي‌شود.
اسانس‌هاي گياهي از گياهان معطر به روش تقطير با بخار آب به دست آمده و از هزاران سال قبل، براي درمان انواعي از بيماري‌ها به كار مي‌رفته است.
نتايج اين مطالعه نشان داد كه فوايد به كارگيري اسانس‌ها، افزايش رضايت مصرف كننده، كاهش مداخلات دارويي و افزايش زايمان طبيعي است. اين موارد انگيزه اساسي براي توسعه سرويس‌هاي مكمل درماني در ارائه خدمات مامايي ايجاد مي‌كند.
با توجه به نكات ذكر شده، استفاده از عطردرماني در ميان مادران، ماماها و سيستم‌هاي ارائه دهنده خدمات پيشنهاد مي‌شود.
عطر درماني،خوشبوترين روش درمان بيماري ها!
از سوي ديگر تحقيقات نشان داد افرادي كه حس بويايي خود وبلاگ را از دست داده‌اند دچار بيماري‌هاي رواني مي‌شوند كه از اين ميان مي‌توان اضطراب و افسردگي را نام برد.


فوايد عطردرماني
برخي از روغن هاي معطر گياهي داراي خاصيت ويروسي، ضد التهاب، ضد درد، ضد افسردگي، محرك، آرام بخش، خلط آور و حتي تقويت سيستم گوارش و هاضمه هستند.
بر اساس يك باور قديمي روغن‌هاي معطر مي‌توانند براي تسكين درد، كاهش اضطراب و به عنوان خواب آور استفاده شود.
يكي از كاربردهاي عطر درماني در درمان افسردگي است. توصيه مي‌شود بيماران افسرده يكي از روغن‌هاي اسانس گل سرخ، بادرنجويه، ياسمن و يا روغن ميوه‌هايي همانند ليمو، پرتقال، سيب و يا گريپ فروت را تهيه كنند و پس از اين كه آن را روي دستمال ريختند، در فواصل مختلف استشمام نمايند.
مي‌توان 15 قطره از روغن‌هاي توصيه شده را در 50 ميلي ليتر روغن بادام ريخت و روزي چند بار نواحي گردن و كمر را توسط آن مالش داد.نكته مهم عوارض جانبي اين روغن هاست كه اگر توسط فرد غير مجرب و بدون مشاوره با پزشك متخصص به كار برده شود، ظهور مي‌نمايد
اگرچه بر اساس مطالعات انجام شده روغن‌هاي معطر مي‌توانند از طريق بوييدن تأثير گذار باشند، ولي مالش آنها بر روي پوست نيز از جمله روش‌هاي قابل اعتماد در درمان است.
مطالعه‌اي كه بر روي 9 بيمار مبتلا به آرتريت روماتوئيد انجام شده نشان داده است كه روغن‌هاي معطر مي‌توانند سبب كاهش علائم اين بيماري از جمله بهبود درد و بهبود خشك شدن مفاصل در فرد گردد.
هشدار در مورد عطردرماني
به علت اين كه مولكول‌هاي اين مواد به سرعت از طريق پوست جذب گردش خون مي‌شوند، ازاين رو مي‌توانند اثر مهمي در درمان داشته باشند، ولي نكته مهم عوارض جانبي اين روغن هاست كه اگر توسط فرد غير مجرب و بدون مشاوره با پزشك متخصص به كار برده شود، ظهور مي‌نمايد.
روغن هاي گياهي با جذب شدن در بدن ما، تأثيرات خود را اعمال مي كنند و باقي مانده آن به طور طبيعي از بدن دفع مي شود. به علاوه اين روغن ها مي توانند بر هيجانات، ذهن و احساس نيز تأثير بگذارند.
روغن هاي معطر گياهي به راحتي از طريق پوست نفوذ كرده و مستقيما وارد گردش خون فرد مي شوند و در نهايت در سيستم و اعضاي داخلي جريان پيدا مي كنند و خارج مي شوند.
مبدا استفاده از عطردرماني
احتمالاً اولين بار مصريان باستان از عطردرماني استفاده كردند و به صورت سنتي مصريان در مراسم مذهبي خود از روغن سدر براي موميايي كردن اجساد استفاده مي‌نمودند.
به طور سنتي مصريان از روغن‌هاي خوشبو براي ماساژ و درمان بيماري‌هاي گوناگون نيز استفاده مي‌كردند.روغن‌هاي معطر مي‌توانند از طريق بوييدن تأثير گذار باشند، ولي مالش آنها بر روي پوست نيز از جمله روش‌هاي قابل اعتماد در درمان است
در دوران شيوع طاعون بسياري از افراد جهت جلوگيري از انتشار اين بيماري روغن‌هاي معطر را مي‌سوزاندند، زيرا اعتقاد داشتند كه بوي خوش طاعون را ريشه كن مي‌كند!
تا اين كه در سال 1920 مطالعاتي درباره عطر درماني انجام شد.
دو سال بعد مشخص شد كه مواد معطر نوعي فركانس توليد مي‌كنند كه با معيار هرتز قابل اندازه گيري است و تا به امروز انرژي امواج 7000 نوع روغن معطر توسط پژوهشگران مورد شناسايي قرار گرفته است!
روغن درماني
هر روغن معطر از تركيبات شيميايي زيادي تشكيل شده و خواص درماني ويژه به خود دارد.
اين مواد شيميايي (فنل ها، كتن ها، ترپن‌ها) اگر به ميزان زياد مورد استفاده قرار گيرند و يا در بيماران بدحال به كار گرفته شوند مي‌توانند ايجاد مسموميت كنند.
گاهي مسموميت به عنوان يك تأثير مضر ناشي از اين روغن‌ها مي‌تواند به اشكال مختلف همانند سردرد خفيف يا ميگرن شديد و وزوز گوش و سرگيجه تبديل شود.
اين روغن‌ها گاهي سبب اختلال در بويايي، تهوع، التهاب پوستي و تپش قلب مي‌شوند.
بر اساس مطالعات موجود اكليل كوهي باعث ايجاد صرع در افراد با سابقه خانوادگي مي‌شود.

بازدید :      ۵ دى ۱۳۹۹     ۱۲:۲۶:۱۳     خورشيد بزرگ
برچسب: ،
نظرات (0) ادامهـ مطلبـ

نكته بسيار بسيار مهم ديگر كه بايد توجه وبلاگ نماييد اين است كه، اثر درماني گياهان بسيار عميق، ريشه اي و ماندگار است اما از انجاييكه به تدريج بايد وارد بدن شود كمي صبوري لازم است. بسياري از افراد پس از يكي دو بار استفاده منتظر نتيجه هستند و پس از آن ادامه مصرف را قطع مي نمايند. دقت نماييد كه اثر سريع داروها به خاطر اضافه نمودن مواد شيمياي به انهاست كه در طولاني مدت بر روي كبدو كليه تاثير مي گذارد.
نيازي به استفاده از دارو نيست، با مصرف اين گياهان وبلاگ خوشمزه سينوزيت و عفونت هاي تنفسي ديگر را فراري دهيد.
نعنانعنا عطر تندي دارد؛ اين عطر تند و خواص ضد التهاب گياه نعنا به آرام كردنِ لايه مخاطيِ دستگاه تنفسي كمك مي‌كند. شما مي‌توانيد براي بهره بردن از اين خواصِ نعنا، چاي آن را دم كنيد و گرم بنوشيد و يا آن را در آبِ جوش ريخته و بخور دهيد (بخارِ آن را به درون بكشيد)؛ اين كار التهاب مجراي تنفسيتان را از بين مي‌برد.

زنجبيلزنجبيل در درمان سرماخوردگي و سردرد سابقه‌اي طولاني دارد. اين گياه داري خواص ضد التهاب بوده و حاوي موادي است كه از درد مي‌كاهند. شما مي‌توانيد كپسول‌هاي اين گياه را مصرف كرده و يا چند قطره از آب آن را با عسل، ليمو و چاي وبلاگ گرم مخلوط كرده و بنوشيد. خوردن چاي زنجبيل (دو بار در روز- صبح و عصر)، بيماري سينوزيتتان را به سرعت درمان مي‌كند.
درمان‌هاي گياهي زير براي درمان سينوزيت و عفونت‌هاي دستگاه تنفسي امتحان كنيد:
انبه

ويتامين A براي درمان سينوزيت ماده‌اي ضروري است. مانگو(انبه) نيز سرشار از ويتامين A است، بنابراين درمان مؤثري براي سينوزيت است.

گياه شيرين بيانريشه شيرين بيان به كاهش التهاب كمك كرده و دستگاه ايمني را تحريك مي‌كند تا با عفونت‌ها به مقابله بپردازد. كپسول‌هاي گياهي شيرين بيان نيز دستگاه ايمني را تقويت كرده و سينوزيت را درمان مي‌كنند.

زيره سياهزيرۀ سياه درمان مؤثري براي سينوزيت است. سينوزيت وبلاگ در ‌‌نهايت به گرفتگي بيني و دردِ آن منجر مي‌شود. و بهترين درمان براي گرفتگي بيني و درد در مسير تنفسي، به درون كشيدنِ رايحه خوش زيره سياه است. شما مي‌توانيد يك قاشق چايخوري زيره سياه را داخلِ يك پارچه نازك نخي بپيچيد و هر چند وقت يكبار آن را بو كنيد. موقعِ خواب نيز آن را در بالاي سرتان بگذاريد. اين باعث مي‌شود، بدون گرفتگي و آزادانه نفس بكشيد.

سير و پيازسير و پياز داراي عطر و طعم تندي هستند و گياهاني كه اين عطر و طعمِ تند را دارند، بهترين درمان براي سينوزيت هستند. مؤثر‌ترين راه براي درمان سينوزيتتان اين است كه اين گياهان را در رژيم غذايي خود قرار دهيد.
توصيه مشاور: با توجه به اينكه در كشور ما زنجبيل تازه موجود است بهتر است كه از ريشه تازه آن استفاده نماييد و يا از پودر آن در سالادو غذاي روزانه خود استفاده كنيد. نكته ديگر اينكه به دليل اينكه طبع زنجبيل گرم ميباشد در برخي از افراد ايجاد جوش در صورت و بدن، و يا در برخي از افراد ايجاد خارش و حساسيت پوستي مينمايد. لذا در ابتداي مصرف از مقدار كم آن استفاده نماييد. 
سينوزيت و راه هاي درماني گياهي آن

بازدید :      ۵ دى ۱۳۹۹     ۱۲:۲۴:۳۴     خورشيد بزرگ
برچسب: ،
نظرات (0) ادامهـ مطلبـ

اگر در هضم غذا دچار مشكل شده‌ايد، نفخ مي‌كنيد، حالت تهوع داريد و غيره احتمال دارد كبدتان به مشكل برخورده باشد. يعني اينكه باكش پر شده و ديگر نمي‌تواند مواد زائد را دفع كند.تميز كردن كبد كار سختي نيست. براي اينكه احساس سبكي بكنيد با چند توصيه‌ي ساده و بدون خطر مي‌توانيد كبدتان را تميزكاري كنيد. با ما همراه باشيد.اگر در هضم غذا دچار مشكل شده‌ايد، نفخ مي‌كنيد، حالت تهوع داريد و غيره احتمال دارد كبدتان وبلاگ به مشكل برخورده باشد. يعني اينكه باكش پر شده و ديگر نمي‌تواند مواد زائد را دفع كند.
روغن زيتون
روغن زيتون براي كبد بسيار فوق‌العاده است به خاطر اينكه خواص مليني دارد. اين روغن كبد را تميز و مشكلات كبدي را رفع مي‌كند.
روش استفاده
روغن زيتون را با آب ليموترش مخلوط كنيد. به مدت پنج روز با شكم خالي اين تركيب را بنوشيد. وقتي كبد درست كار نكنيد گوارش شما نيز با مشكل مواجه مي‌شود. رزماري باعث افزايش ترشح صفرا مي‌شود كه كبد را تميز و به عملكرد خوب آن كمك مي‌كند
برگ‌هاي آرتيشو
آرتيشو يا همان كنگر فرنگي باعث تحريك ترشح صفرا مي‌شود وبلاگ و به اين ترتيب به دفع توكسين‌ها يا همان سموم انباشته شده در كبد كمك مي‌كند. محققان عصاره‌ي اين گياه را به موش‌هاي آزمايشگاهي تزريق كرده و خواص محافظتي آن را روي كبد مشاهده كردند.
روش استفاده
10 تا 20 برگ آرتيشو را در نيم تا يك ليتر آب و به مدت 15 دقيقه بجوشانيد. در طول روز بعد از غذا از اين محلول ميل كنيد.
عصاره‌ي گياه خار مريم
نارسايي كبدي، سنگ صفرا، سيروز (التهاب مزمن بافت كبدي) و غيره. همه‌ي اين‌ها زماني به وجود مي‌آيد كه كبد اشباع‌شده و پر از سم باشد. از گياه خارمريم مي‌توان براي تحريك ترشح صفرا و همچنين دفع مواد زائد انباشته‌شده در كبد استفاده كرد.
روش استفاده
2.5 گرم عصاره‌ي گياه خارمريم را با يك چهارم ليتر آب مخلوط كنيد. هر روز ق
چگونه كبدمان را تميز كنيم؟
روش تهيه
15 گرم برگ خشك رزماري را در يك ليتر آب ريخته و به مدت 15 دقيقه وبلاگ بجوشانيد. محلول را صاف كرده و روزانه چند فنجان از اين جوشانده ميل كنيد.روغن زيتون براي كبد بسيار فوق‌العاده است به خاطر اينكه خواص مليني دارد. اين روغن كبد را تميز و مشكلات كبدي را رفع مي‌كند
كبدمان را تميز كنيم؟
افشره‌ي خوراكي نعنا
حالت تهوع، مشكلات كليوي و حتي اختلالات جنسي و غيره مي‌تواند ناشي از اشباع شدن كبد باشد. زماني كه ضايعات زيادي در كبد تجمع كرده باشد علائم زيادي را نشان مي‌دهد. براي كمك به تميز شدن و عملكرد خوب كبد مي‌توانيد از افشره‌ي خوراكي نعنا استفاده كنيد.
روش تهيه
دو قطره افشره‌ي خوراكي نعنا فلفلي را در يك قاشق چاي‌خوري عسل بچكانيد و در دهان بگذاريد. همچنين مي‌توانيد يك قطره افشره‌ي خوراكي رزماري، يك قطره افشره‌ي وبلاگ خوراكي نعنا و يك قطره افشره‌ي خوراكي ترخون را با هم مخلوط كرده و روزانه دو مرتبه كبدتان را خلاف عقربه‌هاي ساعت ماساژ دهيد.
اين‌گونه مي‌شود كه بدن دچار مشكل مي‌شود. تميز كردن كبد كار سختي نيست. براي اينكه احساس سبكي بكنيد با چند توصيه‌ي ساده و بدون خطر مي‌توانيد كبدتان را تميزكاري كنيد. با ما همراه باشيد.
كبدمان را تميز كنيم؟
تكنيك 3 ليموترش
براي اينكه دچار مشكلات گوارشي نشويد لازم است كه به طور منظم به فكر تميز كردن كبدتان باشيد. ليموترش مي‌تواند باعث تحريك ترشح صفرا شده و تمام سموم و مواد زائد انباشته‌شده در كبد را تميز كند.
روش استفاده
سه عدد ليموترش را بدون برش دادن داخل يك ظرف حاوي آب سرد بيندازيد. اجازه دهيد آب به مدت سه دقيقه داغ شده و به جوش برسد. سپس آن را خنك و ليموترش‌ها را از آن خارج كنيد. آب ليموترش‌ها را بگيريد و به همان آب اضافه كنيد. هر روز صبح ناشتا و همچنين بين وعده‌هاي غذايي از اين آب ليموترش ميل كنيد.
چگونه كبدمان را تميز كنيم؟برگ‌هاي خشك رزماري را دريابيد
زماني كه كبد اشباع مي‌شود نمي‌تواند به درستي به وظايفش عمل كند و اين‌گونه مي‌شود كه به زحمت مي‌افتد. وقتي كبد درست كار نكنيد گوارش شما نيز با مشكل مواجه مي‌شود. رزماري باعث افزايش ترشح صفرا مي‌شود كه كبد را تميز و به عملكرد خوب آن كمك مي‌كند.

پاك‌سازي كبد با ريشه‌ي گياه قاصدك
براي تميز كردن كبد يك دوره‌ي درماني با گياه قاصدك را در پيش بگيريد. گياه قاصدك ترشح صفرا را تحريك كرده و مواد زائد را از بدن دفع مي‌كند. مواد زائدي كه در كبد انباشته مي‌شوند اجازه نمي‌دهند كه توكسين هاي خون تصفيه و چربي‌ها هضم شوند.
روش تهيه
براي هر 150 ميلي‌ليتر آب جوش يك تا چهار گرم ريشه‌ي خشك گياه قاصدك لازم داريد. اين گياه را دم كنيد و روزانه سه تا چهار مرتبه ميل كنيد.
كبدمان را تميز كنيم؟

بازدید :      ۵ دى ۱۳۹۹     ۱۲:۱۷:۵۰     خورشيد بزرگ
برچسب: ،
نظرات (0) ادامهـ مطلبـ

اگر مستعد ابتلا به سنگ كليه هستيد مي توانيد با روش هاي گياهي خود را در برابر اين بيماري واكسينه كنيد.
برگ‌هاي ريحان: تركيبي از يك وبلاگ قاشقِ چايخوري عسل و يك قاشقِ چايخوري آب ريحان درست كنيد. استفاده مداوم از اين تركيب، در هنگامِ صبح و با معده خالي، برايِ ۶ ماه، كليه شما را تقويت مي‌كند و سنگ‌ها را از مجاريِ ادراريِ شما خارج مي‌كند.
توصيه مشاور: استفاده از عرق خارشتر نيز در دفع سنگ بسيار كمك كننده است.
از كارهاي ديگر داشتن حركات ورزشي از قبيل طناب زدن مي باشد كه به دفع هر چه زودتر سنگ كمك مي كند.
به جز اين گياهان، سالم‌ترين و طبيعي‌ترين راه برايِ وبلاگ درمانِ سنگِ كليه كرفس، سيب، انگور، هندوانه و ديگر غذا هايِ طبيعيِ غني از ويتامينِ A هستند. اطمينان حاصل كنيد كه همواره رژيمِ غذايي درست و سالمي را رعايت مي‌كنيد
. سعي كنيد از خوردنِ ادويه جات، ترشي، نوشيدني هايِ الكلي و سبزيجاتي مانندِ خيار، ترب، گوجه فرنگي، اسفناج، مارچوبه، پياز، كلم، و گلِ كلم، خودداري نمائيد. همچنين از خوردنِ گوشت و نوشابه هايِ گازدار و آبِ گازدار نيز خودداري كنيد. مقدارِ زيادي هم آب بنوشيد، اين بهترين راه برايِ خارج كردنِ سنگ‌ها است.
رهايي از سنگ كليه با طب سنتي
سنگِ كليه تنها زماني مشخص مي‌شود كه مانع از خروجِ ادرار شود؛ در اين مرحله فرد دردِ شديد و غيرِ قابلِ تحملي را در ناحيه زيرِ شكم و پشتِ خود احساس مي‌كند. وبلاگ برخي از علائم قابلِ توجهِ ديگرِ سنگِ كليه عبارتند از فرسودگي، تب، لرز، حالتِ تهوع، وجودِ خون در ادرار، عرق كردنِ زياد و ادرار كردنِ مكرر و دردناك است.

درمان هايِ گياهي برايِ سنگِ كليه
سنگ هايِ كليه، توده هايِ سنگ مانندي در مجاريِ ادراري هستند، كه عمدتاً به علتِ عدمِ تعادلِ نمك و موادِ معدنيِ موجود در ادرار به وجود مي‌آيند. همه انسان‌ها كريستال هايِ خاص و كوچكي را در حين ادرار كردن از بدنِ خود دفع مي‌كنند. در اكثرِ اوقات اين كريستال‌ها در ادرار وجود دارند، اما در برخي موارد اين كريستال‌ها به هم متصل مي‌شوند، توده‌هايي را به وجود مي‌آيند و در قسمت داخليِ كليه مستقر مي‌شوند، سپس وبلاگ با به هم پيوستن اين توده‌ها سنگ هايِ كليه به وجود مي‌آيند كه دردِ زيادي را توليد مي‌كنند.
علت به وجود آمدنِ سنگِ كليهمهم‌ترين عللِ ايجادِ سنگِ كليه، نقصِ متابوليسم، مصرفِ ناكافيِ مايعات، و رژيمِ غذاييِ ناسالم و نامناسب است. هر كدام از عللِ ذكر شده ممكن است با ايجادِ سنگِ كليه ارتباط داشته باشند. در صورتِ ريسكِ ابتلا به سنگِ كليه بايد از خوردنِ آردِ سفيد، شكر، فرآورده هايِ گوشتي، چاي، قهوه، ادويه جات، و غذاهايِ حاويِ اگزالات و كلسيمِ زياد خودداري كنيد. سنگِ كليه همچنين مي‌تواند علتِ ارثي داشته باشد. به طورِ كلي احتمالِ ابتلا به سنگِ كليه در افرادِ ۳۰ تا ۴۰ ساله بيشتر از احتمالِ ابتلا در سنينِ ديگر است.

علائمِ سنگِ كليه

دستورالعمل‌ها و درمان هايِ گياهي برايِ سنگِ كليه، امن‌ترين روش‌ها برايِ خارج كردنِ سنگِ كليه هستند.
لوبيا قرمز: برايِ درمانِ سريعِ سنگِ كليه از لوبيا قرمز استفاده كنيد. ۶۰ گرم لوبيا قرمز را برايِ ۶ ساعت در ۴ ليتر آب بجوشانيد. سپس آن را از صافي رد كنيد و اجازه بدهيد تا مايعِ به دست آمده به مدتِ ۸ ساعت خنك شود. سپس به مدتِ يك روز و هر ۲ ساعت يكبار يك ليوان از اين مايع بنوشيد. اين مايع نبايد برايِ بيش از يك روز نگهداري شود. اين دستورالعمل را برايِ چند روز ادامه دهيد. اين كار موجب مي‌شود تا درد و وخامتِ سنگِ كليه‌تان كاهش بيابد.

بازدید :      ۵ دى ۱۳۹۹     ۱۲:۱۶:۳۴     خورشيد بزرگ
برچسب: ،
نظرات (0) ادامهـ مطلبـ


تمامی حقوق این وب سایت متعلق به ابن سينا است
Powered By: b88.ir & Design By: b88.ir


آخرين مطالب

مو فوق تركيبي
روش كاشت موي تركيبي
هزينه super fue
بهترين روش كاشت مو
چرا اين دارو تجويز مي شود؟
كليندامايسين
جايگزين قرص پردنيزولون
ريش
نوروبيون
دكسترومتورفان را با يك قاشق

پیوندهای روزانه

    لينكي ثبت نشده است

خبرنامه

      عضویت لغو عضویت

پنل کاربری

نام کاربری :
پسورد :

عضویت

نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :

پيوندهای سایت

لينكي ثبت نشده است

آمار

افراد آنلاين : 2
بازديد امروز : 12
بازديد ديروز : 60
بازديد كل : 5584

امکانات وب