ابن سينا

عطردرماني يا رايحه درماني يا آروماتراپي، به معناي درمان بيماري ها با استفاده از بو و عطر است كه با مصرف روغن هاي معطر گياهي انجام مي شود. عطردرماني يكي از روش هاي طب مكمل و جايگزين است.
عطردرمانيروغن هاي معطر روغن هايي هستند كه از اسانس معطر گياهان، گل ها، درختان، ميوه ها، علف ها، پوست و بذر تهيه مي شوند.
توصيه مي‌شود كه افرادي كه براي اولين بار اين روغن‌ها را به كار مي‌برند آزمون پُشته‌اي (Patch test) را انجام دهند.
به اين صورت كه قطره‌اي از روغن را روي پوست ساعد يا قسمت خارجي ران بچكانند و سپس روي آن يك پانسمان قرار دهند.
اگر پس از 48 ساعت خارش يا التهابي بر روي پوست ايجاد نشود استعمال خارجي اين روغن بي ضرر است.
عطر درماني
عطردرماني براي زايمان طبيعي
عطردرماني نقش مهمي در درمان بيماري‌ها دارد و در افزايش احتمال زايمان طبيعي موثر است.
شهين سوادزاده كارشناس ارشد مامايي دانشگاه علوم پزشكي گيلان، پژوهشي با هدف معرفي عطردرماني و نقش آن در عملكرد مامايي انجام داده است.اسانس‌هاي گياهي از گياهان معطر به روش تقطير با بخار آب به دست آمده و از هزاران سال قبل، براي درمان انواعي از بيماري‌ها به كار مي‌رفته است
بر اساس اين پژوهش، طي دهه گذشته به كارگيري عطردرماني در جمعيت عمومي افزايش يافته و عقيده بر اين است كه عطردرماني فشار رواني و اضطراب ذهني را كاهش داده و آرام بخشي و كارايي فردي را بهبود مي‌بخشد.
عطردرماني يكي از جنبه‌هاي كنترل باليني است كه در حيطه مراقبت مددجو مداري رشد كرده، با دادن آگاهي‌هاي لازم و فرصت‌هاي مناسب به بيماران آن‌ها را در مراقبت از خود تشويق مي‌كند.
گياهان دارويي نقش مهمي در مراقبت‌هاي قبل و بعد از زايمان در اكثر مناطق جهان ايفا مي‌كنند.
استفاده درماني از اسانس‌هاي گياهي، «عطردرماني باليني» ناميده مي‌شود و تاثيرات درماني آن‌ها بر پايه تحقيقات باليني حمايت مي‌شود.
اسانس‌هاي گياهي از گياهان معطر به روش تقطير با بخار آب به دست آمده و از هزاران سال قبل، براي درمان انواعي از بيماري‌ها به كار مي‌رفته است.
نتايج اين مطالعه نشان داد كه فوايد به كارگيري اسانس‌ها، افزايش رضايت مصرف كننده، كاهش مداخلات دارويي و افزايش زايمان طبيعي است. اين موارد انگيزه اساسي براي توسعه سرويس‌هاي مكمل درماني در ارائه خدمات مامايي ايجاد مي‌كند.
با توجه به نكات ذكر شده، استفاده از عطردرماني در ميان مادران، ماماها و سيستم‌هاي ارائه دهنده خدمات پيشنهاد مي‌شود.
عطر درماني،خوشبوترين روش درمان بيماري ها!
از سوي ديگر تحقيقات نشان داد افرادي كه حس بويايي خود را از دست داده‌اند دچار بيماري‌هاي رواني مي‌شوند كه از اين ميان مي‌توان اضطراب و افسردگي را نام برد.

فوايد عطردرماني
برخي از روغن هاي معطر گياهي داراي خاصيت ويروسي، ضد التهاب، ضد درد، ضد افسردگي، محرك، آرام بخش، خلط آور و حتي تقويت سيستم گوارش و هاضمه هستند.
بر اساس يك باور قديمي روغن‌هاي معطر مي‌توانند براي تسكين درد، كاهش اضطراب و به عنوان خواب آور استفاده شود.
يكي از كاربردهاي عطر درماني در درمان افسردگي است. توصيه مي‌شود بيماران افسرده يكي از روغن‌هاي اسانس گل سرخ، بادرنجويه، ياسمن و يا روغن ميوه‌هايي همانند ليمو، پرتقال، سيب و يا گريپ فروت را تهيه كنند و پس از اين كه آن را روي دستمال ريختند، در فواصل مختلف استشمام نمايند.
مي‌توان 15 قطره از روغن‌هاي توصيه شده را در 50 ميلي ليتر روغن بادام ريخت و روزي چند بار نواحي گردن و كمر را توسط آن مالش داد.نكته مهم عوارض جانبي اين روغن هاست كه اگر توسط فرد غير مجرب و بدون مشاوره با پزشك متخصص به كار برده شود، ظهور مي‌نمايد
اگرچه بر اساس مطالعات انجام شده روغن‌هاي معطر مي‌توانند از طريق بوييدن تأثير گذار باشند، ولي مالش آنها بر روي پوست نيز از جمله روش‌هاي قابل اعتماد در درمان است.
مطالعه‌اي كه بر روي 9 بيمار مبتلا به آرتريت روماتوئيد انجام شده نشان داده است كه روغن‌هاي معطر مي‌توانند سبب كاهش علائم اين بيماري از جمله بهبود درد و بهبود خشك شدن مفاصل در فرد گردد.
هشدار در مورد عطردرماني
به علت اين كه مولكول‌هاي اين مواد به سرعت از طريق پوست جذب گردش خون مي‌شوند، ازاين رو مي‌توانند اثر مهمي در درمان داشته باشند، ولي نكته مهم عوارض جانبي اين روغن هاست كه اگر توسط فرد غير مجرب و بدون مشاوره با پزشك متخصص به كار برده شود، ظهور مي‌نمايد.
روغن هاي گياهي با جذب شدن در بدن ما، تأثيرات خود را اعمال مي كنند و باقي مانده آن به طور طبيعي از بدن دفع مي شود. به علاوه اين روغن ها مي توانند بر هيجانات، ذهن و احساس نيز تأثير بگذارند.
روغن هاي معطر گياهي به راحتي از طريق پوست نفوذ كرده و مستقيما وارد گردش خون فرد مي شوند و در نهايت در سيستم و اعضاي داخلي جريان پيدا مي كنند و خارج مي شوند.
مبدا استفاده از عطردرماني
احتمالاً اولين بار مصريان باستان از عطردرماني استفاده كردند و به صورت سنتي مصريان در مراسم مذهبي خود از روغن سدر براي موميايي كردن اجساد استفاده مي‌نمودند.
به طور سنتي مصريان از روغن‌هاي خوشبو براي ماساژ و درمان بيماري‌هاي گوناگون نيز استفاده مي‌كردند.روغن‌هاي معطر مي‌توانند از طريق بوييدن تأثير گذار باشند، ولي مالش آنها بر روي پوست نيز از جمله روش‌هاي قابل اعتماد در درمان است
در دوران شيوع طاعون بسياري از افراد جهت جلوگيري از انتشار اين بيماري روغن‌هاي معطر را مي‌سوزاندند، زيرا اعتقاد داشتند كه بوي خوش طاعون را ريشه كن مي‌كند!
تا اين كه در سال 1920 مطالعاتي درباره عطر درماني انجام شد.
دو سال بعد مشخص شد كه مواد معطر نوعي فركانس توليد مي‌كنند كه با معيار هرتز قابل اندازه گيري است و تا به امروز انرژي امواج 7000 نوع روغن معطر توسط پژوهشگران مورد شناسايي قرار گرفته است!
روغن درماني
هر روغن معطر از تركيبات شيميايي زيادي تشكيل شده و خواص درماني ويژه به خود دارد.
اين مواد شيميايي (فنل ها، كتن ها، ترپن‌ها) اگر به ميزان زياد مورد استفاده قرار گيرند و يا در بيماران بدحال به كار گرفته شوند مي‌توانند ايجاد مسموميت كنند.
گاهي مسموميت به عنوان يك تأثير مضر ناشي از اين روغن‌ها مي‌تواند به اشكال مختلف همانند سردرد خفيف يا ميگرن شديد و وزوز گوش و سرگيجه تبديل شود.
اين روغن‌ها گاهي سبب اختلال در بويايي، تهوع، التهاب پوستي و تپش قلب مي‌شوند.
بر اساس مطالعات موجود اكليل كوهي باعث ايجاد صرع در افراد با سابقه خانوادگي مي‌شود.

بازدید :      ۵ دى ۱۳۹۹     ۱۲:۲۶:۱۳     خورشيد بزرگ
برچسب: ،
نظرات (0) ادامهـ مطلبـ
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :

مطالب مشابه :
[RelPostTitle][RelPostTitle]

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به ابن سينا است
Powered By: b88.ir & Design By: b88.ir


آخرين مطالب

ديلدو فرلاندي
خريد روغن خراطين واژن و الت تناسلي
راه هاي سنتي و طبيعي را براي از بين بردن خال امتحان كنيد
درمان گلودرد شما در ليموترش است
ميوه درماني هندانه
ميوه درماني موز
معرفي داروهاي گياهي و شيوه مصرف آن
توصيه هاي طب سنتي براي چشم هاي شما
جنگ با سلاح گياهي تا ازبين بردن آخرين جوش صورت
5 گياه دارويي براي افزايش شير مادر

پیوندهای روزانه

    لينكي ثبت نشده است

آرشيو مطالب

خبرنامه

      عضویت لغو عضویت

پنل کاربری

نام کاربری :
پسورد :

عضویت

نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :

پيوندهای سایت

لينكي ثبت نشده است

آمار

افراد آنلاين : 1
بازديد امروز : 8
بازديد ديروز : 2
بازديد كل : 1580

امکانات وب