ابن سينا

در اين مقاله سعي بر آن داريم تا با معرفي چند گياه دارويي بهبودگر در زمينه بيماري ام اس با آثار درماني و نحوه مصرف آنها آشنا شويم.
مقدار و دستور مصرف: ريشه‏هاي گياه قاصدك مي‏توانند به عنوان قهوه بدون كافئين مورد استفاده قرار گيرند. براي اين‏كار بايد آنها را خشك كنيد، سپس آنها را آسياب كرده و مثل قهوه از آن استفاده كنيد. 2 تا 8 گرم از ريشه خشك‌شده گياه را سه بار در روز براي مدت 3 روز متوالي مي توان استفاده و پس از آن يك هفته وقفه در مصرف اين گياه انداخته و مجداداً مصرف گردد. همچنين برگ‌هاي اين گياه را مي‌توان در سالاد و يا به صورت پخته شده استفاده كرد.
مطالعات و تحقيقات اخير در مورد گياه غافث منجر به كشف خواص ضدويروسي، آنتي‌اكسيداني، خواص ضدالتهابي و افزايش سوخت و ساز بدن شده است. امروزه تحقيقات بشر در مورد اين گياه معطوف خواص درماني مرتبط با بيماري MS شده است
احتياط دارويي: ريشه و برگ‌هاي قاصدك كاملا بي‌خطر بوده، بدون هيچ‌گونه اثرات جانبي يا خطرهاي احتمالي به‌جز واكنش‌هاي آلرژيك كه به ندرت بروز مي‌كنند.
به هر حال با توجه به اثر ريشه قاصدك بر ترشح صفرا، كميسيون مصرف دارو آلمان مصرف اين گياه دارويي توسط كساني كه به انسداد مجاري صفراوي يا ديگر بيماري‌هاي خطرناك كيسه صفرا مبتلا هستند را ممنوع كرده است و كساني كه سنگ كيسه صفرا دارند،‌ فقط تحت نظر پزشك مي‌توانند از اين گياه استفاده كنند.
ريشه قاصدك مي‌تواند باعث افزايش ترشح اسيد و از اين طريق تشديد درد ناشي از زخم گوارشي شود. افراد با آلرژي شناخته شده به گياهان خانواده كاسني، مانند بابونه و بومادران بايد اين گياه را با احتياط مصرف كنند. تداخل دارويي شناخته شده‌اي با قاصدك وجود ندارد. اما بر اساس ‌آن‌چه ما درباره اثرات ريشه گياه مي‌دانيم ممكن است وقتي همراه با داروهاي ديورتيك، انسولين يا داروهاي خوراكي پايين‌آورنده قند خون استفاده شود، تا حدي خطرناك باشد.
به علاوه در كساني‌كه داروي ليتيوم مي‌گيرند، بايد ديورتيك‌هاي گياهي مانند برگ قاصدك را فقط زير نظر پزشك مصرف كنند، زيرا با مصرف اين دارو دهيدراتاسيون احتمالي، ممكن است خطرناك باشد. بي‌خطري گياه در بچه‌هاي كم‌سن و سال، خانم‌هاي حامله يا شيرده و كساني‌كه بيماري‌ شديد كبدي يا كليوي دارند ثابت نشده است.

بيماري ام اس و گياه‌درماني
بابونه
بابونه گياهي است كه قرن ها از آن به صورت استعمال خارجي و خوراكي جهت درمان بيماريهاي پوستي، بي‌خوابي و اضطراب، ناراحتي هاي معده، اسهال و... استفاده مي‌شود. گياه بابونه به عنوان يك گياه آنتي‌اكسيدان و ضد‌باكتري و مطرح است. همچنين توانايي اين گياه در كند كردن رشد تومورهاي سرطاني نيز در حال تحقيق و بررسي است.
بيماري ام اس و گياه‌درمانيمقدار و دستور مصرف: 3-6 گرم از گياه را همراه با مقداري آب جوشانده و مصرف گردد. همچنين مي توان از فرآورده هاي معادل اين گياه استفاده كرد.
احتياط دارويي: در صورت مصرف مقادير زياد اين گياه به علت وجود تركيبات تانن دار، باعث اختلالات گوارشي و يبوست مي گردد. مقادير بالاي استعمال اين گياه داراي تداخل مصرف با داروهاي بالا يا پايين آورنده فشار خون و داروهاي ضد انعقاد خون است. در دوران بارداري و شيردهي در مقادير زياد مصرف نشود.

بوزيدان
اين گياه دارويي به نامهاي مختلفي شناخته مي‌شود كه از جمله رايج‌ترين اين نامها مي‌توان به جينسينگ هندي و آسانا اشاره كرد. نوع خاصي از گياه توت مي‌باشد. از ريشه و عصاره آن جهت درمان دردهاي مزمن، رفع خستگي و التهاب‌، فرو نشاندن استرس و اضطراب استفاده مي‌شود. تحقيقات اخير در مورد اين گياه پيرامون درمان بيماران عصبي و كاهش علائم بيماري MS نتايج بسيار اميدواركننده‌اي به همراه داشته است.
مهمترين اثري را كه براي آن برشمرده‌اند خاصيت ضدفراموشي اين گياه است.
طبع بوزيدان گرم و خشك است و بايد حتماً زيرنظر پزشك مصرف شود. در ايران به اشتباه به ريشه گياه پنيرباد كه در منطقه سيستان و بلوچستان مي‌رويد و از آن به عنوان مايه پنير استفاده مي‌كنند بوزيدان مي‌گويند در حاليكه بوزيدان و پنيرباد دو گياه كاملاً متفاوت و مستقل از يكديگر مي‌باشند.
مقدار و دستور مصرف: 5 گرم از ريشه خشك شده اين گياه را در يك ليوان آب جوشانده و همراه كمي عسل ميل شود. داروهاي فرآوري شده از اين گياه در بازار موجود مي‌باشد كه توصيه مي‌شود جهت مصرف از آنها استفاده گردد.
احتياط دارويي: مصرف مداوم و زياد ريشه اين گياه براي فعاليت بيضه‌ها مضر است. مصرف اين گياه در دوران بارداري و شير دهي توصيه نمي‌گردد.
در سالهاي اخير تحقيقات زيادي در مورد اثرات دارويي اين گياه براي درمان و كاهش علائم بيماري MS صورت گرفته است و نتايج اميدواركننده‌اي نيز به همراه داشته است اما به هر حال بايد پذيرفت از آنجا كه انجام آزمايشات باليني بر روي انسانها امكان پذير نمي‌باشد روند اين تحقيقات و آزمايشات زمانبر است.
بيماري ام اس و گياه‌درمانيبيماري ام اس و گياه‌درماني
گياهان دارويي
با وجود اينكه در جهان مدرن و پيشرفته امروزي تاكنون دارو و ماده موثر‌ي جهت درمان كامل و قطعي بيماري ام اس كشف نشده است اماعلم پزشكي توانسته در شناخت و توليد داروها و مواد موثره مرتبط با كاهش روند پيشرفت اين بيماري گامهاي بلندي بردارد. اكثر روش‌هاي درماني توانسته‌اند به كاهش علائم اين بيماري كمك كنند و به جهت همين نااميدي از درمان قطعي اين بيماري است كه آمارها نشان داده اند كه اكثر افراد مبتلا به بيماري ام اس در سراسر جهان به طب مكمل و جايگزين رو آورده‌اند.
در اين مقاله سعي بر آن داريم تا با معرفي چند گياه دارويي بهبودگر در زمينه بيماري ام اس با آثار درماني و نحوه مصرف آنها آشنا شويم. لازم به ذكر است كه هميشه پيش از استعمال اين سري گياهان دارويي، قبل از قطع استفاده از دارو و يا اضافه كردن يك درمان جديد براي رژيم درماني با پزشك خود مشورت كنيد. برخي از گياهان دارويي، مكمل‌ها و درمان‌هاي جايگزين هنگامي كه در زمان و به روش صحيح مصرف نگردند و يا به تداخلات دارويي آنها توجهي نگردد مي‌توانند عوارض شديد و غير قابل برگشتي را به‌دنبال داشته باشند .

بيماري ام اس و گياه‌درماني
گياه غافث
در حال حاضر از اين گياه جهت درمان طيف وسيعي از بيماريها استفاده مي‌گردد اما بايد به اين نكته توجه شود كه داراي گونه‌هاي مختلفي بوده كه هر كدام داراي خواص درماني مستقلي هستند.
مطالعات و تحقيقات اخير در مورد گياه غافث منجر به كشف خواص ضدويروسي، آنتي‌اكسيداني، خواص ضدالتهابي و افزايش سوخت و ساز بدن شده است. امروزه تحقيقات بشر در مورد اين گياه معطوف خواص درماني مرتبط با بيماري MS شده است‌. هرچند كه تحقيقات عملي بر روي انسانها امكان پذير نبوده است اما نتايج كنوني تحقيقات انجام شده، گوياي كاهش علائم و نشانه هاي MS در افراد مبتلا به اين بيماري است.
از ديگر موارد مصرف سنتي ريشه و برگ گياه، درمان بيماري‌هاي پستان، احتباس مايعات، اختلالات گوارشي، درد مفاصل، تب و بيماري‌هاي پوستي را مي‌توان نام برد. امروزه به دليل محتوي بالاي مواد مغذي، ‌برگ‌هاي گياه به طور گسترده‌اي به عنوان مكمل غذايي براي خانم‌هاي باردار توصيه مي‌شود. تحقيقات و آزمايشات اخير بر روي اين گياه نشان داده‌اند كه گياه مي‌تواند خستگي و ضعف بدني را كاهش دهد و موجب بالا بردن سطح سيستم ايمني بدن شود.
اين تحقيقات همچنين منجر به كشف خواص آنتي اكسيداني و ضد التهابي اين گياه شده است. قاصدك توانسته امروزه نظر متخصصين را در مورد كشف داروهايي جهت درمان و كاهش علائم بيماري MS را به خود جلب كند كه دليل آن را طيف وسيعي از مواد موثر گياهي موجود در آن دانسته اند.
ريشه و برگ گياه قاصدك
در طب كره اي از قاصدك براي افزايش انرژي و حفظ سلامت عمومي بدن استفاده مي‌كنند و اين در حالي است كه طب غربي، همچنين طب عربي از آن براي درمان اختلالات گوارشي و بيماريهاي پوستي استفاده مي‌كنند. اين گياه به‌طور وحشي در چمنزار‌ها، مزارع يونجه، اراضي مرطوب كنار نهرها مراتع و زمين‌هاي باير در نواحي معتدل مي‌رويد.
گياه قاصدك گياهي است بي‌بو، خيلي كوچك و كوتاه‌تر از 40 سانتي‌متر كه شيرابه يا مايع سفيدي ترشح مي‌نمايد. گاهي از گياه قاصدك به عنوان علف هرز مزارع، چمن‌زارها و دشت‌هاي اطراف شهرها ياد مي‌شود. ولي اين شايد به معني عدم‌ آگاهي بشر از خواص مهم آن باشد. گياه قاصدك، يك غذاي مغذي است.
در بهار برگ‌هاي جوان آن را مانند سبزي چيده و استفاده مي‌كنند چون برگ‌ها تلخ است بايد با ترشي آب‌ليمو و يا سركه در سالاد مصرف شود. برگ‌هاي اين گياه حاوي مقادير قابل توجهي از ويتامين‌هاي A, C, D و گروه B، همچنين آهن، منيزيم، روي، پتاسيم، منگنز، مس، كولين، كلسيم، بور و سيليكون است.
ريشه اين گياه را در اواخر زمستان يا اوايل بهار از خاك بيرون آورده و خشك كرده، مصرف مي‌نمايند. ريشه گياه حاوي اينولين و اسانس روغني فرار و اسيدهاي چرب (ميريستيك اسيد)، كاروتنوئيدها، ويتامينA، موسيلاژ و پكتين است. در سراسر دنيا قاصدك براي درمان انواعي از بيماري‌هاي كبدي و كيسه صفرا استفاده مي‌شده است.

بازدید :      ۵ دى ۱۳۹۹     ۱۲:۲۹:۵۹     خورشيد بزرگ
برچسب: ،
نظرات (0) ادامهـ مطلبـ
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :

مطالب مشابه :
[RelPostTitle][RelPostTitle]

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به ابن سينا است
Powered By: b88.ir & Design By: b88.ir


آخرين مطالب

فينگر فود
فال قهوه
قرص متادون
ديلدو فرلاندي
راه هاي سنتي و طبيعي را براي از بين بردن خال امتحان كنيد
درمان گلودرد شما در ليموترش است
ميوه درماني هندانه
ميوه درماني موز
معرفي داروهاي گياهي و شيوه مصرف آن
توصيه هاي طب سنتي براي چشم هاي شما

پیوندهای روزانه

    لينكي ثبت نشده است

خبرنامه

      عضویت لغو عضویت

پنل کاربری

نام کاربری :
پسورد :

عضویت

نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :

پيوندهای سایت

لينكي ثبت نشده است

آمار

افراد آنلاين : 1
بازديد امروز : 9
بازديد ديروز : 2
بازديد كل : 2553

امکانات وب